Popularni lokaliteti i destinacije uvode ograničenja broja posjetitelja

Lokalni ekosustavi stradavaju pod teretom masovnog turizma. Hoće li ograničenja broja posjetitelja i održive prakse pomoći u uspostavljanju ravnoteže?

Pompeji

Nakon naglog porasta posjetitelja, Rimsko arheološko nalazište Pompeji ograničilo je broj dnevnih gostiju na 20.000. Povod mjeri je činjenica kako je prve nedjelje listopada, kada je ulaz bio besplatan, lokalitet posjetilo rekordnih 36.000 turista.

Pompeji

Ovaj drevni grad, zatrpan erupcijom obližnjeg Vezuva 79. godine, jedno je od najbolje očuvanih rimskih nalazišta u svijetu. Prošle godine ga je posjetilo gotovo četiri milijuna ljudi, trećinu više nego 2022. Broj dolazaka rastao je uoči pandemije i 2023. bio je iznad razine prije covida.

Pompeji

U listopadu ove godine posjetilo ga je više od 480.000 osoba, što je prosječno oko 15.500 dnevno. Najprometniji mjesec bio je svibanj kada je registrirano oko 517.000 turista, odnosno oko 16.700 dnevno.

Očuvanje lokaliteta

Ograničenje od 20.000 vjerojatno će dovesti do odbijanja turista samo u nekoliko dana tijekom godine. Glasnogovornik parka rekao je Reutersu da je brojka prešla 20.000 posjetitelja samo kada je ulaz besplatan te nekoliko dana kada se plaća naknada za ulaz.

Pompeji

Ravnatelj parka ističe da je smanjenje utjecaja posjetitelja na Pompeje važno zbog očuvanja lokaliteta, ali i iz sigurnosnih razloga. Grad je bio razoren erupcijom Vezuva, koja je očuvala njegove dijelove gotovo netaknute ispod sloja pepela više od 1000 godina.

Vezuv i Pompeji

Otprilike trećina nalazišta tek treba biti iskopana pa je i dalje od velikog interesa za arheologe, pružajući najpotpuniju sliku svakodnevnog rimskog života promatrajući globalno.

Arheolozi su ranije ove godine otkrili freske mitskih grčkih likova, uključujući Helenu Trojansku i Apolona. Umjetnička djela pronađena su u dvorani za bankete s dramatičnim crnim zidovima i podom od mozaika s više od milijun bijelih pločica.

Pompeji

Ibiza

U rujnu je najavljeno ograničenje broja kruzera koji u isto vrijeme stižu na Ibizu na najviše dva. Turizam čini više od dvije trećine gospodarstva ovog iznimno popularnog španjolskog otoka, međutim stanovnici se sve češće žale na pretrpanost.

Ibiza

Naime, kada u luku istovremeno pristane više brodova za krstarenje, prometni sustav na otoku postaje preopterećen, a slikovite ulice koje vode do središta grada prekrcane su ljudima. Lokalne vlasti ističu kako nisu protiv turizma, ali ga žele bolje regulirati.

Ibiza

Stoga je dogovorena suradnja s lučkom upravom Balearskih otoka na reviziji godišnjeg rasporeda brodova – žele veću kontrolu dolazaka kako istovremeno ne bi pristizala više od dva kruzera.

Ibiza

Ostali koraci za suzbijanje prekomjernog turizma uključuju proširenje zabrane smještaja. Otok već ima ograničenja u pogledu iznajmljivanja u privatnim kućama i krenut će u proširenje ove zabrane na kontrolu ilegalnih posjetitelja. Nova mjera će uključivati kazne u visini 75 posto vrijednosti nekretnine. Vlasti smatraju da će to pomoći i u rješavanju problema nedostatka stambenog prostora.

Ibiza

Otok nastanjuje manje od 160.000 stanovnika, no samo u 2023. godini iskrcalo se više od pola milijuna putnika s kruzera, gotovo dvostruko više nego godinu prije. Ibiza slijedi model Palma de Mallorce koja je prošle godine izglasala ograničenje dolazaka brodova za krstarenje na najviše tri dnevno.

Ibiza

Ile-de-Brehat

Otok Brehat je drugu godinu zaredom odlučio tijekom ljetne sezone regulirati broj dnevnih posjetitelja. Regulacija je bila na snazi u određenim satima radnim danima od 22. srpnja do 23. kolovoza. Mjera je imala za cilj očuvati i zaštititi iznimno krhku prirodnu baštinu te poboljšati iskustvo posjetitelja.

Ile-de-Brehat

Vlasti Ile-de-Brehata uvele su turističku kvotu kao dio mjera za borbu protiv masovnog turizma. Slikoviti otok u blizini obale Bretanje u sjeverozapadnoj Francuskoj poduzeo je time hrabar korak kako bi suzbio učinke rastućeg turizma koji izaziva buru diljem Europe.

Ile-de-Brehat

Brehat je nametnuo mjeru za uravnoteženje turizma, ograničavajući broj posjetitelja od ponedjeljka do petka između 08.30 ujutro i 14.30 popodne na 4700. Kvota nije uključivala lokalno stanovništvo, radnike na otoku i vlasnike kuća za odmor. Dužnosnici su pojasnili da je vikend izuzet od pravila jer cilj nije odvratiti posjetitelje već povećati broj dolazaka tijekom vikenda.

Ile-de-Brehat

“Nadamo se da će ova mjera i ove godine uroditi plodom te omogućiti svima da zajedno borave i uživaju u lijepom, živahnom, ali ne i prenapučenom ljetu”, navele su lokalne vlasti na službenim stranicama.

Ile-de-Brehat

Via dell’Amore

U srpnju je ponovno otvorena slavna talijanska Staza ljubavi, ali uz određena ograničenja. Staza ljubavi (Via dell’Amore, Cinque Terre’s Path of Love) bila je zatvorena od 2012. nakon što se aktiviralo klizište. Put koji se nalazi na tridesetak metara nadmorske visine, sada je asfaltiran i zaštićen ogradama.

Via dell'Amore

Ova staza jedno je od najpoznatijih turističkih atrakcija u Cinque Terreu s koje se pruža spektakularan pogled na okolicu. Uz otvoreni pogled na Ligursko more – osim u dijelovima s tunelima – možete odlučiti odmoriti na za to predviđenim mjestima i samo uživati u okolnim vizurama.

Povijest Via dell’Amore datira s početka 20. stoljeća kada je, tijekom modernizacije željezničke linije Genova – La Spezia i izgradnje tunela, željezničarima bila potrebna pješačka ruta za kretanje između dva sela, Riomaggiorea i Manarole. Legenda kaže kako je ovaj put s vremenom postao mjesto susreta ljubavnika iz dvaju mjesta odakle i inspiracija za naziv.

Via dell'Amore

Iznimna ljepota staze dovela je do značajnog porasta posjetitelja iz cijeloga svijeta. No, Staza ljubavi izgrađena je na strmoj planinskoj padini, u predjelu gdje su česta klizišta. Geolog sa Sveučilišta u Napulju za BBC je čak rekao da je cijeli Cinque Terre “ljudsko kockanje s prirodom”. Priroda se i osvetila 2012. kada se aktiviralo klizište, a četvero turista je pritom ozlijeđeno.

Via dell'Amore

Radovi na obnovi koštali su 22 milijuna eura i uključivali su izgradnju sustava čeličnih pojaseva i mreža za učvršćivanje stijena iznad i ispod staze. Lani je staza bila na tri mjeseca otvorena radi testiranja, no sada je plan da ostane trajno otvorena.

Via dell'Amore

Cinque Terre

Posjetitelji sada mogu uživati u njenoj ljepoti uz određena ograničenja kako bi se izbjegla prenapučenost. Ulaznice su dostupne online i na blagajnama parka, a na stazi je dopušteno najviše 400 ljudi po satu.

Ova nova politika usmjerena je na očuvanje staze i osiguravanje ugodnog iskustva za sve posjetitelje. Prije zatvaranja, ovuda je godišnje prolazilo više od 850.000 posjetitelja, a mnogi su u zidove litice urezivali svoja imena ili ljubavne poruke.

Riomaggiore

Stazi je moguće pristupiti kupnjom dnevne kartice Cinque Terre uz plaćanje dodatka od deset eura na standardnih 7,50 ili 15 eura u danima najvećeg prometa, čime je omogućen pristup svim pješačkim stazama. Svakih 15 minuta organiziraju se obilasci s vodičem u grupama od najviše deset osoba.

Cinque Terre prevedeno znači pet zemalja. Naziv dolazi od pet naselja, a to su: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Ova mjesta smještena na strmim liticama, kaskadnom gradnjom i šarenim kućicama izazivaju divljenje posjetitelja iz cijeloga svijeta pa ne čudi da su dio UNESCO-ve prirodne baštine.

Cinque Terre

Automobilom je moguće doći do pojedinih točki unutar Cinque Terre, a potom su na raspolaganju vlak, brod ili pješačke staze. Vlakovi su možda najzgodnije rješenje jer su česti i povezuju sva naselja, ali brodom je doživljaj veličanstveniji.

Cinque Terre

Najveći grad pokrajine i najbliža točka do koje se može stići automobilom je La Spezia. S ovog se mjesta može nastaviti brodom do gradića Portovenere. Najveće naselje je Riomaggiore, mjesto pogodno za večernje izlaske. Sjevernije se smjestila Manarola, mnogima najfotogeničniji gradić od svih pet. Upravo na njega pruža se prekrasan pogled s Via dell’Amore.

Manarola