Kao i na dva prethodna samita u Egiptu i Dubaiju, sigurnosni problemi značili su da su se prosvjedi održali unutar “plave zone” konferencije, koja je tehnički “tlo UN-a” i kojom upravlja policija UN-a, a ne azerbajdžanske snage, piše Carbon Brief. Skupine civilnog društva kazale su za Carbon Brief da je čak i unutar plave zone mogućnost prosvjeda bila ograničena.
Mali prosvjedi održavali su se tijekom samita u ulaznoj dvorani. Kao i na COP28, prosvjedi su bili uvelike usredotočeni na pozive na prekid izraelskog nasilja nad Palestincima, uz osnovne klimatske ciljeve, kao što je zahtjev za postupnim ukidanjem fosilnih goriva i da razvijene zemlje “plaćaju” za financiranje klimatskih promjena.
Tradicionalni “dan prosvjeda”
Srednja subota COP-a tradicionalno je “dan prosvjeda”. Međutim, ovaj put prosvjednicima je zabranjeno marširati kroz plavu zonu kao što su učinili u Egiptu i Dubaiju – i umjesto toga formirali su malu gomilu unutar glavnog plenarnog prostora samita.
Organizatori COP-a objasnili su to time što mjesto održavanja u Bakuu nije imalo vanjski prostor i marširanje u zatvorenom prostoru predstavljalo je opasnost od gaženja publike. Prosvjednicima je također zabranjeno skandirati u hodnicima na ovaj dan i umjesto toga bilo im je ograničeno na “pjevušenje i pucketanje prstima”.
Kako piše Carbon Brief, na brifingu za novinare 18. studenoga, Tasneem Essop, izvršni direktor Climate Action Network, rekao je da je civilno društvo “shvaćalo da je posebno teško dobiti suglasnosti od tajništva UNFCCC-a za neke od aktivnosti u smislu onoga što možemo, a što ne možemo reći, što možemo, a što ne, gdje smijemo, a gdje ne smijemo biti”, dodajući:
“Bez civilnog društva na ovom prostoru, nećemo dobiti razine ambicija koje su nam potrebne. Fond za gubitke i štete postoji upravo zbog ogromnog pritiska civilnog društva… Ovdje želimo postići ambiciozan ishod financiranja klimatskih promjena. Ali, ove dvorane, ovi prostori, postaju prilično restriktivni”, prenosi Carbon Brief.
Ljudska prava u Azerbajdžanu
Azerbajdžan ima lošu evidenciju stanja ljudskih prava i nelagoda zbog nadzora i uznemiravanja prožimala je samit.
Uoči razgovora, BBC News je izvijestio da je, otkako je Azerbajdžan imenovan domaćinom COP29, pojačao svoje napade na ekološke aktiviste i novinare, prema skupinama za ljudska prava. Azerbajdžanska vlada odbacila je te tvrdnje.
Le Monde je izvijestio da je američki zastupnik koji je javno podržao Armeniju optužio Azerbajdžan za “planirani napad” na njegov hotel tijekom njegova posjeta COP29.