Češki veleposlanik Milan Hovorka započeo je svoj mandat u Republici Hrvatskoj 2021. godine. Za vrijeme češkog predsjedanja Vijećem EU (2022.), uz mnoge druge aktivnosti, u Zagrebu je organiziran i diplomatski badmintonski turnir na kojem je sudjelovalo 13 veleposlanstava akreditiranih u Zagrebu.
Sportsku diplomaciju mnogi nazivaju ”soft power” države i nešto je neformalnija grana diplomacije. Imate li dodirnih točaka u svom poslu s ovim segmentom?
Sportska diplomacija je poseban, za mene integralni dio diplomacije i i drago mi je da Hrvatski olimpijski odbor zanima ta tema. Dok smo mi diplomati formalni predstavnici naših država, sportaši su neformalni ambasadori, ponosni kada predstavljaju svoju zemlju, kao što smo i mi ponosni dok obavljamo svoj posao.
Također, sportska nas diplomacija podsjeća da suparništvo i natjecanja trebaju ostati na sportskim terenima, a ne na ratištima. Ona govori i o vrijednostima koje mi svi poštujemo, pogotovo ono da moramo biti pravedni i poštivati određena, unaprijed zadana pravila.
Na koji se način podržava sport u Češkoj?
Svakako da je u interesu društva u cjelini stvaranje odgovarajućih institucionalnih i financijskih preduvjeta za uključivanje svih slojeva stanovništva u sportske aktivnosti i razvoj sportske reprezentacije. Kod vas je to Ministarstvo turizma i sporta, u Češkoj imamo Ministarstvo obrazovanja, mladih i sporta.
Glavni nositelj međunarodne i nacionalne športske politike je Nacionalna agencija za šport, koja u obavljanju svojih funkcija surađuje s drugim subjektima, uključujući jedinice lokalne samouprave, športske udruge, obrazovne ustanove i neprofitne ustanove.
Što se tiče diplomatskog badmintonskog turnira, kako je uopće došlo do ideje? I zašto baš badminton?
Tijekom češkog predsjedanja Vijećem EU bili smo vrlo aktivni. Organizirali smo puno događanja, sastanaka s političarima, ministrima, predstavnicima gospodarskog života, naravno i kulturne događaje. Ali ne bi bilo dobro bez barem jednog sportskog događanja.
Badminton je kombinacija nekoliko različitih faktora. Htjeli smo da turnir bude mješoviti, i za žene i za muškarce, kako bi se mogli svi pridružiti i zaigrati, a badminton je kao stvoren za takvo što. Treće izdanje turnira održano je u Dubrovniku…
Od samog početka ideja je bila da idemo i izvan Zagreba, kao što je to u svakodnevnom diplomatskom poslu. Ove godine riječ je o Dubrovniku, a ideja je da osim igranja upoznamo i okruženje u kojem ćemo biti. Da upoznamo prirodu ovog grada, koje su njegove jake strane. Da upoznamo također kakve su poduzetničke i trgovinske prilike, kakve su mogućnosti razvoja ovog područja.
To je još jedan dobar primjer kako se preko sporta može povezati jako puno stvari – od zajedništva, druženja, boljeg upoznavanja, pa do gospodarskih odnosa i povezivanja.
U tom kontekstu moram napomenuti da smatram da i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Hrvatske pridaje veliku važnost sportskoj diplomaciji.
Kratki rezime Olimpijskih igara u Parizu?
Zbog raznih obaveza nisam imao puno vremena gledati sva natjecanja koja su me zanimala, no što se tiče otvorenja i zatvaranja Igara, samih natjecanja, mogu reći da je to bila jedna univerzalna proslava sporta, a i simbol mira, poštovanja i tolerancije kao i veliki poticaj da napravimo ovaj svijet boljim mjestom za život.
Francuska je, zajedno s Francuzima, otvorila srce…
Napunili su stadione i uspjeli organizirati jedne od najboljih Igara u povijesti. Vidio sam koliko je važno kad imate ljude koji su spremni pomoći, koji misle kao vi – pritom mislim na 45.000 volontera angažiranih za rad na Olimpijskim igrama. Za mene je to bilo iznimno pozitivno iskustvo.
Za kraj, poruka čitateljima?
Uvijek su dobrodošli u Češku, naravno ne samo kada je o sportu riječ. Veselim se uz to novim prilikama za suradnju i velikim sportskim natjecanjima koja će biti organizirana u Hrvatskoj.
Tu ponajprije mislim na nadolazeće Svjetsko prvenstvo u rukometu početkom 2025. koje će biti organizirano i u vašoj zemlji.
Čestitam svim vašim sportašima na uspjesima, mi Hrvatsku jako volimo i priznajem – drago nam je kada nismo u ždrijebu s vama (smijeh).
Tekst je nastao u suradnji s HOO-om