Tajland: Turistička sila s mnoštvom problema

Tajlandski turistički sektor pokazuje kontinuirani rast, a država privlači posjetitelje na razne načine. Međutim, porast gostiju dovodi do problema kao što je, primjerice, kriza gospodarenja otpadom na otoku Phuket.

Festival u drevnom gradu na Tajlandu

Tajlandski turistički sektor kontinuirano raste čemu uvelike pridonose europski putnici. Velike zrakoplovne i hotelske grupe uvrštene na Tajlandsku burzu (SET) izvješćuju o značajnom povećanju zarade u 2024. Oporavak je potaknut i vladinom viznom politikom koja je pomogla privući više međunarodnih posjetitelja.

Očekuje se kako će sveukupni pozitivni izgledi za turistički sektor nastaviti koristiti tvrtkama u zrakoplovstvu i ugostiteljstvu, pri čemu će u potrošnji prednjačiti europski turisti, piše portal Pattaya Mail.

Promjene u zračnim lukama

U pokušaju da potakne veću turističku potrošnju unutar zemlje, tajlandska vlada odobrila je tijekom prošle godine zatvaranje duty-free trgovina u dolaznim dvoranama u najvećim zračnim lukama. Provedba se predviđala u osam međunarodnih zračnih luka, prema Bangkok Postu.

Vlada je procijenila kako će to dovesti do prosječne potrošnje od 570 bahta (14,5 eura) više po osobi po putovanju u domaćim trgovinama diljem zemlje. Osim poticanja turističke potrošnje, ovaj je potez također dio plana za proširenje i poboljšanje zračnih luka.

Tajlandske zračne luke (AOT) planiraju iskoristiti 1400 m2 u zračnoj luci Suvarnabhumi i 491 m2 u međunarodnoj zračnoj luci Phuket, preuzete od maloprodajnih trgovina i nekoliko vladinih agencija, za nadogradnju putničkih objekata i rasterećenje područja zračne luke.

To je također u skladu s vladinim planom da zračnu luku Suvarnabhumi do kraja 2025. uvrsti među 50 najboljih u svijetu, sa 68. mjesta prošle godine. Nadaju se da će do 2029. ova luka moći primiti 170 milijuna putnika i odraditi milijun letova godišnje, čime će postati jedna od 20 najvećih svjetskih zračnih prometnih čvorišta.

Zračna luka Suvarnabhumi na Tajlandu.

Privlačenje posjetitelja

Dok se mnoge zemlje diljem svijeta bore za smanjenje prekomjernog turizma, Tajland ide u suprotnom smjeru, oslanjajući se na ovaj izdašni sektor kako bi povećao prihode umjesto turističkog opsega. Tajlanđani posjetitelje privlače smanjivanjem poreza, promjenama viznog režima, uvođenjem čarter letova te na druge načine.

Uz obećavajući početak prošle godine, ali i odličan nastavak, činilo se da će zemlja postići svoj cilj da nadmaši brojke prije pandemije i dosegnuti rekordnih 40 milijuna turističkih dolazaka u godini. No, što je možda još važnije, očekivalo se da će prihod od tih dolazaka porasti za 84 posto u odnosu na 2019. Vlada je isticala važnost turizma za gospodarstvo, ali i za zaposlenost.

Tajlandski premijer, Srettha Thavisin, otkrio je početkom 2024. vladinu namjeru da proširi bezvizni režim za građane nekoliko dodatnih zemalja. Ovaj razvoj događaja uslijedio je nakon odluke o ukidanju viza za kineske i indijske građane.

Premijer Srettha i australski generalni guverner David Hurley raspravljali su o ideji provedbe recipročnog programa izuzeća od viza. Inicijativa ima za cilj olakšati putovanja i poslovne aktivnosti među građanima dviju država. Tajlandska vlada tada je izrazila također nadu za bezvizne aranžmane s europskim državama koje traže schengenske vize.

Rast kineskih turista

Tajland je 2023. privukao oko 28 milijuna stranih turista ostvarivši prihod od 1,2 trilijuna bahta. Te su brojke znatno manje u usporedbi s 40 milijuna posjetitelja i prihoda od 1,9 trilijuna bahta ostvarenih predpandemijske 2019. Ovo je statistika Ministarstva turizma i sporta.

Turistička uprava Tajlanda (TAT) izjavila je kako su te godine najveću skupinu turista činili Malezijci s oko 4,5 milijuna posjetitelja. Kineski turisti činili su drugu po veličini skupinu s oko 3,51 milijuna gostiju. Međutim, od 1. veljače 2024. kineski posjetitelji premašili su broj od 533.000, nadmašivši dolaske iz Malezije i Južne Koreje. Kinezi su prije pandemije činili najveću skupinu posjetitelja s otprilike 11 milijuna godišnje.

Lokalni mediji prenijeli su kako je tajlandska vlada namjeravala proširiti bezvizni režim za nositelje tajlandskih putovnica što je izazvalo rasprave o sigurnosti i ekonomskim prednostima. Potpredsjednik Tajlandske udruge putničkih agencija pozvao je vladu da napravi pritisak za dodatna izuzeća od viza za europske zemlje, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Australiju.

Unatoč tome što ove zemlje uživaju 30-odnevni bezvizni ulazak u zemlju, Tajlanđani se suočavaju s preprekama kada traže međusobni pristup.

Čarter letovi

Kako bi se povećao broj turista i postigao zacrtani cilj, Ministarstvo turizma razgovaralo je s TAT-om o načinima poticanja prometa čarter letova iz Kine, Južne Koreje, Rusije i Europe.

Unatoč gospodarskom usporavanju Kine, veličina tržišta i spremnost za putovanja pogoduju ideji širenja ovih letova. Struktura tržišta pokazuje da je oko 40 posto samostalnih putnika, a 60 posto grupnih.

Oko 25-30 posto njih je prije covida putovalo čarter letovima. Poticanje čarter letova smatra se ključnom taktikom jer može privući međunarodne turiste iz sekundarnih gradova koji nemaju redovite letove.

Sve ove taktike i strategije zahtijevaju raspodjelu proračuna i prateće politike kao što su politika olakšavanja viznog i produljenje mjera bezviznog režima.

Prekrasna plaža na Tajlandu.

Vizni režim

Vlada je prošle godine učinila goleme korake prema olakšavanju putovanja milijunima stranih turista. Prethodno su turistička putovanja bez vize bila uglavnom ograničena na tradicionalna ili stara tržišta kao što su Europska unija, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Australija.

Zanimljivo je kako turisti iz Rusije dobivaju pravo na 90 dana u zemlji bez prethodnog odobrenja ili vize, dok građani Kine i Indije (uz nekoliko manjih zemalja) imaju pravo na 30 dana bez ikakve birokracije – u recipročnom dogovoru.

Tajlandske imigracijske vlasti procjenjuju kako osam od deset turista za kratke boravke više ne treba službeno odobrenje za ulazak u zemlju. Iznimke su uglavnom državljani Afrike, dijelova Azije i Južne Amerike.

Još jedna inicijativa je ispitati mogućnost regionalne vize ili vize za ujedinjenje u kojoj bi ulazak turista u jednu zemlju Aseana – primjerice Tajland, Kambodžu ili Vijetnam – automatski dao pravo pristupa bilo kojoj drugoj članici, piše Pattaya Mail.

Nova tehnologija

Putovanje bez viza ne znači ujedno i manje sigurnosti. Podatke o putnicima po dolasku još uvijek skeniraju (sve sofisticiranija) računala kako bi se otkrili detalji o osobama osuđenima za kaznena djela ili onima na tjeralicama Interpola i tajlandskih sudova.

Biometrija i umjetna inteligencija počinju igrati značajnu ulogu putem otisaka prstiju, prepoznavanja lica i skeniranja šarenice, što zapravo jača graničnu kontrolu i smanjuje prijevare identiteta. Čini se stoga kako politika ostvaruje cilj vlade da potakne međunarodna putovanja.

Tajland zadržava prethodno uvedenu vizu za dugotrajne iseljenike, primjerice Elite i Long Term Residence, kao i godišnja produljenja boravka za umirovljenike, supružnike i studente. Raste osim toga broj posebno izrađenih viza, naprimjer za liječenje ili one vezane za sport. Proces dobivanja radnih viza nije doživio promjene.

Legalizacija kockarnica

U pokušaju poticanja turizma i usporenog gospodarstva, Tajland razmišlja čak i o legalizaciji kockarnica. Nacrt zakona, koji je nedavno odobren, prvi je korak prema tome cilju. Neki oblici kockanja – kao što su klađenje na boks i konjske utrke – dopušteni su, međutim, kockarnice su i dalje ilegalne.

Aktualna vlada obećala je da će prioritet mandata biti oživljavanje posrnulog gospodarstva. Premijer je rekao kako će prijedlog zakona pomoći privući više ulaganja i riješiti probleme ilegalnog kockanja.

U nacrtu zakona stoji da bi kasinu bilo dopušteno raditi unutar kompleksa u kojem se nalaze drugi objekti poput hotela, kongresnih dvorana, trgovačkih centara ili tematskog parka. Mlađima od 20 godina neće biti omogućen pristup kasinima.

Plan je, prema nacrtu, da se strancima omogući besplatan pristup, ali građani Tajlanda morat će platiti 5000 bahta (oko 140 eura) ulaznice.

Turističke brojke

TAT je u siječnju objavio da su međunarodni turistički dolasci u 2024. premašili cilj od 35 milijuna posjetitelja, generirajući više od 1,8 bilijuna bahta prihoda od turizma. Ovo značajno postignuće naglašava snažan turistički oporavak zemlje i postavlja temelje za još bolju godinu koja dolazi, budući je 2025. proglašena “nevjerojatnom Tajlandskom velikom godinom turizma i sporta”.

S ciljevima za 2025. da ugosti između 36 i 39 milijuna međunarodnih posjetitelja i generira 1,98 – 2,23 bilijuna bahta prihoda od turizma, Tajland je spreman ojačati svoju poziciju glavnog globalnog turističkog središta, nudeći iznimna iskustva i potičući održivi rast u cijelom sektoru, navodi TAT.

Ostvarene brojke manje su od planiranih, ali još uvijek vrlo velike. Posebno su popularna neka odredišta kao što je otok Phuket, poznat po snimanju filma ”The Beach” s Leonardom DiCapriom u glavnoj ulozi.

Ogromne količine otpada

No, prekrasne slike s ovog tajlandskog otoka samo su jedna strana medalje. Nedavno je Reuters objavio zastrašujući video snimljen na Phuketu koji prikazuje s kakvom se krizom gospodarenja otpadom nosi ova turistička destinacija s nekoć netaknutim plažama.

Bujanje turizma nakon pandemije “urodio” je ogromnom hrpom smeća radi kojega mještani, kako kažu, više ne mogu izaći iz svojih domova bez maske. Nagli porast broja posjetitelja rezultirao je s otprilike 1100 tona smeća koje se stvara dnevno, što nadmašuje mogućnosti sustava gospodarenja otpadom.

Lokalno stanovništvo, uključujući obitelji s malom djecom, ozbiljno je pogođeno neugodnim mirisom. To utječe na njihovu kvalitetu života i dovodi do povećanja životnih troškova zbog potreba za pročišćavanjem zraka.

Gomile otpada na prekrasnoj plaži u Phuketu u Tajlandu.

Nesnošljivi mirisi

Prema Reutersu, u samo nekoliko mjeseci odlagalište smeća na otoku toliko je naraslo da prijeti preplaviti područje ogromnim volumenom i smradom koji raste alarmantnom brzinom.

Oko 742 tone smeća prikupljeno je 2022. godine, a 961 tona 2023., pokazuju podaci Pokrajinskog zavoda za statistiku i Odjela za kontrolu onečišćenja. To se sada povećalo na više od 1000 tona smeća koliko se sakupi svaki dan. Prema vlastima, brojka bi mogla doseći 1400 tona do kraja 2025.

Obzirom na samo jednu dostupnu spalionicu kapaciteta 900 tona, ostatak se odlaže u prirodu. Vlasti i nevladine organizacije zalažu se za smanjenje otpada i održiva rješenja. Tajland je nedavno zabranio uvoz plastičnog otpada kako bi suzbio toksično onečišćenje što bi moglo dodatno utjecati na strategije gospodarenja otpadom na Phuketu.

Novo brdo – smeća

Otok, čije ime potječe od malajske riječi bukit što znači brdo, sada ima toliko veliko brdo smeća da zaklanja pogled na lokalnu planinu. Otočani zbog neugodnog mirisa gotovo da ne izlaze iz domova. Postavlja se, naravno, i veliko pitanje utjecaja na zdravlje ljudi i životinja.

Jedna je žena opisala kako stalno drži svoj klima uređaj i pročišćivače zraka uključenima jer se drugačije ne može nositi sa smradom. To joj udvostručuje račun za struju.

Lokalne vlasti problem pokušavaju riješiti planom za smanjenje otpada za 15 posto u šest mjeseci te izgradnjom nove spalionice. Stručnjaci, međutim, tvrde kako to neće biti dovoljno da problem nestane.

Vlasti priznaju da se samo deset posto smeća u Phuketu reciklira, dok 60 posto čini organski otpad. Potrebno je ići u smjeru smanjenja, odvajanja i recikliranja, a ne izgradnji novih spalionica, upozoravaju stručnjaci.

Smeće nabacano na plaži