U Ministarstvu ističu da je u okviru LIFE natječaja za 2021. Europska unija dodijelila članicama EU te pojedinim pridruženim zemljama 380 milijuna eura za 168 novih projekata iz područja zaštite prirode i okoliša, borbe protiv klimatskih promjena te prelaska na čistu energiju. Provedba projektnih aktivnosti ukupno će mobilizirati 562 milijuna eura, navodi se.
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović rekao je da LIFE projekti pridonose uspješnijoj provedbi politika Ministarstva i integraciji okolišnih i klimatskih ciljeva u relevantne sektore.
"Svaki pojedini LIFE projekt je značajan korak prema postizanju ovih ciljeva, stoga svake godine hrvatskim korisnicima, u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, osiguravamo sredstva za sufinanciranje dijela vlastitog učešća", rekao je Filipović.
Hrvatskim korisnicima 7,8 milijuna eura iz Programa LIFE za 25 projekata
Korisnici iz Hrvatske u 2022. dobili su 7,8 milijuna eura iz Programa LIFE za provedbu novih 25 projekata.
U okviru potprograma "Priroda i bioraznolikost" provode se projekti za poboljšanje stanja ugroženih vrsta životinja – barske kornjače i bjeloglavog supa.
Koordinator za barsku kornjaču je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a za bjeloglavog supa Udruga BIOM.
U okviru potprograma "Prijelaz na čistu energiju" provode se projekti kojima će se u Hrvatskoj podržati integriranje energetskog, klimatskog i prostornog planiranja, potaknuti više od 40 milijuna eura investicija u sektor toplinarstva te ojačati vještine radnika u sektoru graditeljstva.
Koordinator je Regionalna energetsko-klimatska agencija Sjeverozapadne Hrvatske te Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Program LIFE vodeći financijski instrument EU posvećen zaštiti okoliša
Program LIFE, postoji od 1992. i vodeći je financijski instrument EU posvećen zaštiti okoliša i djelovanju u području klime. Ključan je za ostvarivanje ciljeva iz Europskog zelenog plana i postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine.
LIFE natječaji raspisuju se svake godine (aktualno programsko razdoblje je od 2021. do 2027.), a konkurenciju čine prijavitelji iz svih država članica EU te trećih pridruženih zemalja, poput Islanda i Ukrajine.
Za sufinanciranje se odabiru samo najkvalitetniji projekti čije aktivnosti na inovativan način rješavaju postojeći okolišni ili klimatski problem, a čiji rezultati se mogu replicirati na području cijele EU.
Otvaranje LIFE natječaja za 2023. očekuje se sredinom travnja, kažu u Ministarstvu.