Meteorološko proljeće 2025. stiglo je u Europu. Petak je vrhunac toplotnog udara na Balkanu i u Europi. Krajem tjedna stiže promjena, istovremeno SAD-u prijeti nova hladnoća, dok se pod pritiskom promjene godišnjih doba raspada posljednji ovogodišnji polarni vorteks. Kako ulazimo u novo godišnje doba, vrijeme je sve toplije.
Meteorološka internetska stranica Severe Weather Europe predvidjela je za ovaj tjedan stvaranje toplinske kupole iznad Središnje i Jugoistočne Europe, dakle iznad Balkana, s temperaturama 10-15 višima iznad prosječnih. Upravo to trenutno i vidimo, pri čemu noću temperature padnu za istih 10-15 stupnjeva.
Natprosječne temperaturne bilježimo diljem istočne Europe, s temperaturama 10-15 °C višim od uobičajenih u Poljskoj, Bjelorusiji, Ukrajini, Moldaviji i Rumunjskoj te iznad Balkana. Vruće je u dijelovima Ukrajine te u Rumunjskoj gdje temperature rastu i 20 stupnjeva više od očekivanih za rani ožujak.

Najtoplije na Balkanu
No, najgore je tamo gdje suha zračna masa pridonosi poslijepodnevnom zatopljenju, dakle, na krajnjem istoku Hrvatske i sjeverne Srbije, južne Rumunjske i sjeverne Bugarske. Italija i Mediteran ostaju na margini toplinske kupole, tako da temperature neće biti tako značajno anomalne kao iznad Balkana.
Toplinsku kupolu i ekstremno visoke temperature nad Balkanom krajem sljedećeg tjedna izgurat će hladni val s Atlantika te će se temperature na Balkanu ponovno spustiti ispod ili na oko 10 stupnjeva. To će biti posljedica raspada posljednjeg ovozimskog polarnog vorteksa iznad Sjeverne Amerike.
Ovakve razlike u tlakovima na dodirnim mjestima izazvat će puno kiše u Portugalu, Španjolskoj, južnoj Francuskoj i Gibraltaru. Lokalno će od subote do utorka sljedećeg tjedna u toj regiji pasti više od 200 mm kiše. Najveće količine predviđaju se nad istočnom Španjolskom (čak do 300 mm). Stručnjaci upozoravaju da bi ovo moglo uzrokovati nove lokalne poplave rijeka. Isti proces mogao bi u Biskajskom zaljevu i kod Azorskog otočja uzrokovati valove od deset metara.

Raspad polarnog vrtloga
Posljednji ovozimski kolaps polarnog vorteksa već je počeo i doveo do snažnog zagrijavanja stratosfere (gornji atmosferski sloj), što dovodi do urušavanja gornjeg dijela vorteksa. Zbog toga se iznad Grenlanda, Kanade i SAD-a razvija područje visokog tlaka što će dovesti do novog hladnog vala. Ovo je drugi i posljednji poremećaj Polarnog vrtloga u 2025. Također je i daleko najveći, piše Severe Weather. “Nadolazeći događaj jedan je od najjačih događaja stratosferskog zagrijavanja za ovo doba godine u proteklim desetljećima”, ističu meteorolozi.
Polarni vrtlog dijelimo na gornji (stratosferski) i donji (troposferski) dio. Oni imaju različite funkcije pa ih se treba promatrati odvojeno, ali i zajedno, jer zajedno tvore cirkulaciju na sjevernoj hemisferi tijekom hladnijeg dijela godine (listopad-ožujak).
Gornji i donji dio Polarnog vrtloga su povezani. Promjene u gornjem dijelu mogu značajno utjecati na vremenske anomalije u nižim dijelovima atmosfere i vrijeme na površini.
Stanje polarnog vrtloga pratimo zbog toga što može imati velik utjecaj na prognozu, piše Severe Weather. Polarni vrtlog može biti snažan i stabilan ili slab i nestabilan. Snažan/stabilan polarni vrtlog obično znači jaku polarnu cirkulaciju i mlazno strujanje. To zadržava hladniji zrak u Arktičkom krugu, stvarajući blaže uvjete za većinu Sjedinjenih Država i toplije od normalnih uvjeta nad južnom Kanadom.

Utjecaj na cijelu sjevernu hemisferu
Nasuprot tome, slab/kolabirajući polarni vrtlog stvara slab uzorak mlazne struje. Kao rezultat toga, teže obuzdava hladan zrak, koji sada može pobjeći iz polarnih područja. U prirodi to znači veliki poremećaj mlazne struje i ispuštanje hladnog zraka iz polarnih područja, ovisno o mjesecu u godini.
Ukratko, glavni zaključak trebao bi biti da polarni vrtlog podrazumijeva cjelokupnu vremensku cirkulaciju sjeverne hemisfere.
Dakle, velika promjena snage počinje u stratosferi, označavajući početak kolapsa polarnog vrtloga. Ovisno o anomalijama tlaka na nižim razinama i načinu na koji se povezuje prema dolje, takav događaj može značajno promijeniti vremenske obrasce diljem, prvo Sjedinjenih Država i Kanade, a onda i ostatka sjeverne polutke.
Jedan od glavnih pokazatelja snage polarnog vrtloga su zapadni (zonski) vjetrovi oko polarnog kruga u stratosferi. Ispod je prognoza vjetra Polar Vortex, a možete vidjeti da će sljedećih dana stratosferski zapadni vjetrovi znatno pasti. Od idućeg tjedna vjetrovi će dosezati negativne vrijednosti. Negativne vrijednosti znače da su vjetrovi zapravo potpuno preokrenuti sa zapada na istok te da će nadolazeća hladnoća u SAD-u biti najsnažnija ove godine.
Ovako snažnu anomaliju može uzrokovati samo zagrijavanje stratosfere, koje je neuobičajeno jako za ovo doba godine. Naglo stratosfersko zagrijavanje u osnovi znači snažan porast temperature i tlaka u stratosferi. To uzrokuje veliki poremećaj u cirkulaciji i, kao rezultat, počinje kolaps polarnog vrtloga.
Kontradiktorno je, ali ilustrirano: zagrijavanje viših slojeva atmosfere istovremeno uzrokuje i toplinske kupole u Europi i hladne udare u Sjevernoj Americi.