Mjerenja pokazuju da je prosječna temperatura mora u 2023. bila nešto hladnija od 11,9 Celzijevih stupnjeva, objavio je institut.
To je najviša zabilježena temperatura od početka mjerenja i podataka Instituta koji datiraju iz 1962. godine.
Visoke temperature posljedica su klimatskih promjena i mogle bi imati goleme posljedice za morski ekosustav, upozorili su stručnjaci.
Znanstvenici su i u ovoj godini u Sjevernome moru uočili više temperature nego što je uobičajeno.
Institut AWI je otkrio da su siječanj, veljača, ožujak i travanj 2024. pojedinačno u prosjeku među deset najtoplijih mjeseci od 1962.
“S prosječnom temperaturom mora od 6,9 Celzijevih stupnjeva ožujak 2024. bio je najtopliji ožujak od 1962.”, stoji u objavi.
Podaci ukazuju na međusobnu povezanost između mjesečnih temperatura evidentiranih u Njemačkom zaljevu i temperatura na njemačkom kopnu.
“Sjeverno more se tako brzo zagrijava jer je riječ o plitkome moru okruženom kopnenim područjima. Ono je poput goleme lokve”, rekla je direktorica biološke postaje, prof. Karen Wiltshire. “Zato su trendovi temperatura za kopno apsolutno u skladu s onima za temperaturu vode”.
Institut upozorava da će morski toplinski valovi vjerojatno, osim na površinu mora utjecati i na staništa na morskome dnu.