Predsjednik Emmanuel Macron i vlada Republike Francuske odlučili su povećati transparentnost svog pristupa smanjenju emisija stakleničkih plinova i načina proizvodnje električne i toplinske energije. Predsjednik Macron je pred svoje sunarodnjake postavio ambiciozan cilj pedeset i petpostotnog (55 posto) smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. godine u odnosu na referentnu 1990. godinu.
Atletskim rječnikom, u duhu Olimpijskih igara koje će se ovog ljeta održati u Parizu, letvica je visoko postavljena na četiri do pet posto godišnjeg smanjenja emisija stakleničkih plinova, što znači postizanje dvostruko većeg smanjenja nego što su to Francuzi realno uspijevali u prethodnih pet godina. Francuska se već 2015. godine na međunarodnoj i europskoj sceni obvezala značajno smanjiti emisije stakleničkih plinova. U razdoblju od 2015. do 2018. godine, Francuzi su podbacili u dostizanju zadanih ciljeva, što je dovelo do kumulativnog prekoračenja većeg od 60 Mt CO2e godišnje u periodu od četiri godine.

Foto: Europski novinari, predstavnici French Techa i predstavnici uspješnih Deep Tech Start-upova na štandu French Techa na Global Summitu u organizaciji Hello Tomorrow u Parizu
Drugim riječima, Francuska želi postići više u smanjenju emisija tijekom slijedećih šest godina nego što je to uspijevala tijekom protekla tri desetljeća. Namjerava se ubrzati proizvodnja toplinske energije iz obnovljivih izvora te razviti razgranata urbana toplovodna i rashladna mreža. U sektoru proizvodnje električne energije, kada su u pitanju obnovljivi izvori, Francuska planira dvostruko ubrzati postavljanje sunčevih fotonaponskih sustava, nastaviti s postojećim ritmom instaliranja vjetroelektrana na kopnu te dostići cilj od 18 GW instaliranih plutajućih i na morskom dnu pričvršćenih priobalnih vjetroelektrana.
Istovremeno Francuska, koja zbog svoje politike energetske sigurnosti 70 posto električne energije dobiva iz nuklearnih elektrana, namjerava održati proizvodnju iz postojećih 58 reaktora. Osim toga, namjerava se utrti put za instaliranje dodatnih osam te izgraditi šest novih reaktora EPR2 četvrte generacije koji za gorivo koriste soli radioaktivnog torija. S ciljem boljeg informiranja domaće i europske javnosti o ovim pitanjima te postizanja veće transparentnosti, Francusko ministarstvo za Europu i vanjske poslove ove godine je svoj godišnji program pružanja gostoprimstva stranim novinarima odlučila posvetiti francuskom pristupu dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji.

Foto: Posjet Ministarstvu za Europu i vanjske poslove (s lijeva na desno): Pierre-Alexandre Miquel, Pomoćnik ministra za Europu; Robert Kakarigi, stručni izvjestitelj iz Hrvatske, Alexandra Mias, voditeljica ureda za medije i Cyrille Karamitsos, Voditelj odjela za Energiju i strateške sirovine
Na javni poziv, upućen posredstvom francuskih veleposlanstava u Europi, javili su se izvjestitelji specijalizirani za energetsku tranziciju. Za sudjelovanje u radnom posjetu odabrano je šest europskih novinara: Susanna Bastaroli – Austrija, Robert Kakarigi – Hrvatska, Balazs Tiszai – Mađarska, Georg Moeritz – Njemačka, Jakub Weich – Poljska i Andrea Kucera – Švicarska.

Foto: Šest europskih novinara u radnom posjetu Francuskoj u STATION-F (s lijeva na desno): Robert Kakarigi – Hrvatska, Balazs Tiszai – Mađarska, Susanna Bastaroli – Austrija, Andrea Kucera – Švicarska, Georg Moeritz – Njemačka i Jakub Weich – Poljska
Sedmodnevni radni posjet francuskim državnim institucijama, tvrtkama i energetskim postrojenjima započeo je u ponedjeljak, 18. ožujka 2024. godine posjetom STATION F, najvećem inkubatoru mladih tvrtki koje se bave inovacijama, koje možda bolje prepoznajemo pod engleskim nazivom ”start-up“. Ovaj jedinstveni inkubator, smješten u srcu Pariza, pruža usluge zajednici sazdanoj od 1000 start-upova i tridesetak programa djelovanja. U prirodno osvijetljenom i vedro dekoriranom prostoru STATION F-a, rad državne agencije French Tech predstavila je direktorica misije Clara Chappaz. Radi se o misiji francuskog tehnološkog sektora odgovornoj za podršku strukturiranju i rastu francuskog start-up ekosustava, na teritoriju Francuske i diljem svijeta.
U lipnju 2023. godine French Tech je proslavio deset godina postojanja. Tijekom tog desetljeća, podržali su 245 start-upova kroz osmišljene nacionalne programe. Tri petine francuskih stanovnika svakog mjeseca koristi rješenja koja su osmislili start-upovi iz ovog ekosustava koji podržava French Tech. Prema najnovijem istraživanju EY-a, Francuska je od 2019. uspjela zadržati svoju vodeću poziciju u Europi po privlačenju stranih investicija, čemu je značajno doprinio upravo French Tech. ”Ekosustav francuskog tehnološkog sektora je zajednica inovatora, investitora, udruga i struktura podrške koji udružuju snage s zajedničkom ambicijom: učiniti Francusku svjetskim liderom u tehnologiji i inovacijama te odgovoriti na glavne izazove s kojima se suočava naše društvo“, izjavila je Clara Chappaz.
Radnu skupinu europskih izvjestitelja slijedećeg je dana u svom uredu pri Francuskoj Vladi u Parizu primio gospodin Frédérik Jobert, zamjenik voditelja Ureda premijera za planiranje ekološke tranzicije. Novinarima je predstavio najnoviji plan Francuske vlade pod nazivom ”Ekološko planiranje u praksi“ (eng. Taking Action – Ecological Planning). Planom se želi osigurati uspjeh ekološke tranzicije kroz značajno smanjenje emisija stakleničkih plinova, smanjenjem negativnih utjecaja na bioraznolikost i boljim upravljanjem prirodnim resursima. Planira se smanjiti 138 milijuna tona CO2 do 2030., oporaviti 1,4 hektara zemljišta radi očuvanja bioraznolikosti te smanjiti potrošnju vode za 10 posto. Francuska želi dekarbonizirati 50 industrijskih područja koja stvaraju najviše emisija stakleničkih plinova. Daljnje smanjenje emisija ovisi o elektrifikaciji korisnika u različitim sektorima od industrije do prometa te proizvodnji dovoljnih količina dekarbonizirane električne energije.

Foto: Direktorica misije French Tech, Clara Chappaz i predstavnici start-upova iz područja energetike Energo i Zeplug
”Obnovljivi izvori energije i nuklearne elektrane su za nas jednako važni. Na primjer, implementaciju sunčevih fotonaponskih sustava želimo ubrzati dva do tri puta. U sljedećih deset godina želimo instalirati 13 GW priobalnih vjetroelektrana. Istovremeno, radimo na održavanju postojećih nuklearnih kapaciteta i izgradnji novih”, tom je prigodom rekao Frédérik Jobert.
Ostatak poslijepodneva novinari su proveli na radnom ručku u Ministarstvu za Europu i vanjske poslove gdje su se okupljenima kratko obratili Pierre-Alexandre Miquel, pomoćnik ministra za Europu; Alexandra Mias, voditeljica ureda za medije i Cyrille Karamitsos, voditelj odjela za Energiju i strateške sirovine. Nakon ručka, izvjestitelji su vlakom krenuli prema poluotoku Cotentin u Normandiji u sjeverozapadnoj Francuskoj, na obalu La Manchea.
U srijedu 20. ožujka 2024. godine za novinare je organiziran cjelodnevni obilazak Orano la Hague, strogo čuvanog postrojenja za recikliranje korištenog nuklearnog goriva. Svi posjetitelji moraju proći provjeru poput one na aerodromima, ali s nekoliko dodatnih prolaza kroz ojačana rotirajuća vrata kroz koja može proći samo jedna po jedna osoba s ispravnom elektronskom akreditacijom. Orano la Hague je svjetski vodeće postrojenje za recikliranje nuklearnih materijala koje se rasprostire na 300 hektara.

Foto: Obavezna provjera svih dijelova tijela i opreme na eventualnu radioaktivnu kontaminaciju na izlasku iz postrojenja za recikliranje iskorištenog nuklearnog goriva u Orano la Hague
Nakon ulaska u ovaj golemi kompleks dugačak tri km i širok 1,5 km, svaki djelatnik ili posjetitelj mora skinuti sve sa sebe i odjenuti zaštitnu bijelu odjeću od kacige preko kombinezona do cipela i zaštitne maske koja se za svaki slučaj nosi oko struka. U Orano la Hague je od početka rada do 2024. godine kemijskim postupcima obrađeno oko 34.000 metričkih tona istrošenog nuklearnog goriva iz 58 francuskih reaktora, ali i goriva njemačkih, švicarskih, belgijskih, talijanskih, nizozemskih, kineskih i japanskih nuklearki. Orano zapošljava 4000 ljudi i 1000 podizvođača te je najveći poslodavac na poluotoku Cotentin.
Osim obujma koji obrađuje, ovo je postrojenje stalno mjesto razvoja inovacija i model tehnologije koji kopiraju brojne zemlje u svijetu. Istrošeno gorivo nuklearki u Oranu se prerađuje kao sekundarna sirovina za dobivanje uranija i plutonija. Plutonij se zatim kombinira s osiromašenim uranijem kako bi se napravilo MOX gorivo, mješavina oksida plutonija i uranija. Kada se istrošeno gorivo ne bi na ovaj način preradilo, povećale bi se količine visokoradioaktivnog otpada koje je onda potrebno na siguran i skup način zbrinuti. Potrošeni ostatak koji nije moguće reciklirati se miješa s posebnom vrstom taljenog stakla i sprema u specijalne nepropusne spremnike za privremeno, a kasnije i trajno odlaganje. Prema francuskim zakonima, sav obrađeni nuklearni otpad se mora vratiti na trajno skladištenje u države iz kojih je dopremljen. Recikliranje istrošenog goriva doprinosi smanjivanju količina radioaktivnog otpada, ponovnoj uporabi nuklearnog goriva te smanjenju potrebe za eksploatacijom prirodnog uranija. Francuzi provode kontinuirano renoviranje i održavanje u Orano La Hague, ali planiraju i izgradnju potpuno novog postrojenja na drugoj lokaciji u skoroj budućnosti.

Foto: Pogled na izoliranu komoru za kemijsko razdvajanje iskorištenog nuklearnog goriva u Orano la Hague
Francuski ministar za gospodarstvo, financije, industriju i digitalni suverenitet, Bruno Le Maire nedavno je izjavio: ”Francuska će nastaviti svoju strategiju tretiranja i recikliranja korištenog nuklearnog goriva i nakon 2040. godine, s planovima za produljenje životnog vijeka postojećih postrojenja za recikliranje te pokretanje studija za izgradnju novog postrojenja za proizvodnju goriva miješanih oksida (MOX) i novog postrojenja za oporabu korištenog goriva“.

Foto: Bazen za privremeno odlaganje i hlađenje iskorištenog nuklearnog goriva u Orano la Hague
U četvrtak 21. ožujka novinarska je karavana u organizaciji Engie, francuske multinacionalne energetske kompanije koja zapošljava 96.000 ljudi, prešla u Montoir-de-Bretagneu u regiji Pays de la Loire. Na ovoj lokaciji je smještena proizvodnja bioplina od poljoprivrednog i ostalog organskog otpada. U blizini se nalazi i SPEM postrojenje za proizvodnju električne energije snage 435 megavata (MW) koje koristi spomenuti bioplin.
Nakon detaljnog obilaska ovih postrojenja, novinari su se prebacili u brodogradilište Chantiers de l’Atlantique u Saint-Nazaireu u kojem je predstavljena sofisticirana izgradnja podmorskih postolja i kompleksnih električnih trafostanica za opremanje priobalnih vjetroelektrana. Posjet je nastavljen u Nantesu obilaskom toplane na biomasu koja preko toplovodne mreže osigurava grijanje i toplu vodu za stanovnike lokalnih naselja.

Foto: Novinarski pregled brodogradilišta Chantiers de l’Atlantique u Saint-Nazaireu u kojem se sastavljaju kompleksne električne trafostanice za francuske priobalne vjetroelektrane (u pozadini)
Dan je završio u tvrtki Lhyfe koja se na inovativan način bavi proizvodnjom obnovljivog (zelenog) vodika. Lhyfe, koju je osnovao karizmatični Matthieu Guesné, u ožujku 2024. godine dobila je potvrdu francuske vlade o financijskoj potpori u obliku subvencije vrijedne 149 milijuna eura za izgradnju postrojenja u blizini Le Havrea za proizvodnju zelenog vodika s instaliranim kapacitetom elektrolizatora od 100 MW. Ovaj projekt, kojim je Lhyfe upravljao više od dvije godine, odobrila je Europska komisija u okviru trećeg IPCEI vala, važnih projekata od zajedničkog europskog interesa, namijenjenog vodiku. Matthieu Guesné je oduševljeno prokomentirao: “Počašćeni smo značajnom podrškom francuske vlade projektu tvrtke Lhyfe za izgradnju budućeg proizvodnog postrojenja obnovljivog vodika u Gonfreville-L’Orcheru. Ovo je konkretni primjer politike dekarbonizacije koju Francuska provodi unazad nekoliko godina. Naše postrojenje snage 100 MW u stanju je proizvesti do 34 tone obnovljivog vodika dnevno.”
Petak, 22. ožujka 2024., obilježio je povratak u Pariz i cjelodnevni boravak na devetom Global Summitu u sklopu Deep Tech dana, u organizaciji Hello Tomorrow i pod visokim pokroviteljstvom francuskog predsjednika Emmanuela Macrona. Na ovom međunarodnom događanju svoje velike štandove imali su i sada već stari znanci French Tech i Orano. Prvi s ciljem predstavljanja i podrške francuskim deep-tech start-upovima, a drugi s dobro pripremljenim PR planom predstavljanja nove uloge nuklearnih tehnologija u francuskom održivom razvoju i dekarbonizaciji te u lovu na genijalne patente i njihove izumitelje koji odvije traže partnere i investitore.
Global Summit ističe se kao vodeći dvodnevni događaj u svijetu koji okuplja deep-tech poduzetnike, investitore, korporacije, start-upove, jednoroge, akceleratore i istraživače, s jednim jedinim ciljem: primjena deep-techa u svrhu zaštite ljudskog i planetarnog zdravlja. Svi izlagači i posjetitelji ovdje se slažu u jednom, pri rješavanju složenih izazova, imperativ je gajiti ambiciju za osmišljavanje, financiranje i širenje složenih rješenja. Global Summit ima i svoj natjecateljski segment gdje se od 4500 prijava na nagradu nominira 70 projekata u 10 kategorija, uključujući napredno računarstvo i elektrotehniku; zrakoplovnu i svemirsku tehnologiju; digitalno zdravlje i medicinske uređaje; energetiku; okoliš i bioraznolikost; prehranu i poljoprivredu; industrijski biotech i nove materijale; industriju i strojeve; medicinski biotech i farmaceutiku; održivu gradnju i infrastrukturu.

Foto: Foto: Dodjela nagrada za 10 područja deep-techa na Global Summitu u organizaciji Hello Tomorrow u Parizu
“Veliki broj i visoka kvaliteta start-upova koje smo odabrali iz svih dijelova svijeta potvrđuju da je deep-tech odolio globalnoj krizi i padu koji vidimo u redovnoj tehnologiji. To, zajedno s otpornošću deep-techa na rizični kapital, ističe vrijednost tvrtki koje koriste jedinstvene tehnologije za rješavanje najvećih problema društva, bez obzira na ekonomsko okruženje,” izjavio je Arnaud de la Tour, izvršni direktor Hello Tomorrow.
Novinarima su na kraju ostala dva dana za sređivanje dojmova i prikupljanje dodatnih informacija od francuskog Ministarstva za Europu i vanjske poslove.

Foto: Direktorica misije French Tech, Clara Chappaz
Jedno je jasno, Francuska je pripremila plodno tlo za brzo osnivanje i podršku novih tehnoloških tvrtki i start-upova sve do razine jednoroga, te tako namjerava zadržati svoju vodeću poziciju u Europi po privlačenju stranih investicija. S druge strane, Francuska ide snažno prema smanjenju emisija stakleničkih plinova i dostizanju međunarodno dogovorenih ciljeva, ali to će raditi na svoj jedinstveni način obnavljanjem postojećih i gradnjom novih nuklearnih reaktora i postrojenja za reciklažu iskorištenog nuklearnog goriva, ali i snažnim razvojem mješavine obnovljivih izvora energije.
Autor je ekspert održivog razvoja i ekotehnologije