Foto: Solarna elektrana Dom za starije i nemoćne Poreč
Naime, prema podacima Istarske energetske razvojne agencije investicijama u fotonaponske sustave koji služe za pretvaranje sunčeve u električnu energiju, pridonosi se smanjenju emisija stakleničkih plinova, gospodarskom razvoju, otvaranju radnih mjesta i poboljšane kvalitete života lokalne zajednice.
Jedan od glavnih razloga zašto bi lokalne vlasti trebale promicati korištenje solarne energije, smatraju u IRENI, značajan je utjecaj na smanjenje stakleničkih plinova i time bi pridonijele postizanju glavnog cilja Europskog zelenog plana, ostvarivanje nula neto emisija stakleničkih plinova do 2050. godine.
Poticanje instalacije solarnih panela
“Korištenjem solarne energije, lokalne vlasti mogu pridonijeti zaštiti okoliša i ublažavanju učinka klimatskih promjena na nekoliko načina. Solarni fotonaponski sustavi koriste energiju sunca i pretvaraju je u električnu energiju bez emitiranja štetnih stakleničkih plinova. Poticanjem instalacije solarnih panela u stambenim i poslovnim zgradama, lokalne vlasti mogu značajno smanjiti emisije iz proizvodnje električne energije i korištenje fosilnih goriva”, istaknuo je Aleksandar Poldrugovac, viši savjetnik za EU projekte i međunarodnu suradnju u IRENA-i, dodavši kako će pomak prema korištenju čistih izvora energije pomoći ublažiti klimatske promjene i poboljšati kvalitetu zraka u lokalnoj zajednici.
Foto: Aleksandar Poldrugovac, viši savjetnik za EU projekte i međunarodnu suradnju u IRENA-i
Po njegovim riječima kao vlasnici velikog broja zgrada javne namjene i sa značajnom energetskom potrošnjom, jedinice lokalne i regionalne samouprave raspolažu sa značajnim prostornim kapacitetima za instalaciju fotonaponskih sustava. U prilog tome on je istaknuo kako se proteklih godina bilježi rast broja instaliranih sustava na krovovima javnih zgrada čime se uz ostvarivanje energetskih ušteda daje pozitivan primjer lokalnoj zajednici kako provesti slične investicije i koji su učinci.
Očuvanje okoliša, ali i ekonomska korist
“Za razliku od privatnih korisnika koji uglavnom raspolažu jednim ili manjim brojem objekata, jedinice lokalne samouprave uglavnom raspolažu većim površinama pogodnim za ugradnju solarnih elektrana. U uvjetima ograničenih sredstava, ključna je optimizacija investicija s ciljem, s jedne strane, racionalnog raspolaganja dostupnim sredstvima, a s druge s ciljem maksimizacije proizvodnje i lokalne potrošnje energije iz obnovljivih izvora”, istaknuo je Poldrugovac i dodao kako se na ovaj način najkvalitetnije pridonosi i općem cilju smanjenja emisija stakleničkih plinova, jer se najveći dio instaliranog kapaciteta od nulte godine maksimalno iskorištava.
Uz doprinos očuvanju okoliša, korištenje fotonaponskih sustava, smatraju u IRENI, nudi i značajne ekonomske koristi za lokalne vlasti i njihove zajednice, a poticanjem i korištenjem obnovljivih izvora energije, lokalne vlasti mogu potaknuti gospodarski razvoj, stvoriti mogućnosti zapošljavanja i značajnih ušteda za stanovnike.
Održivija i otpornija zajednica
“Sve veća potražnja za instalacijom fotonaponskih sustava, stvara mogućnosti zapošljavanja u raznim sektorima, uključujući instalaciju, održavanje i usluge podrške. Lokalne vlasti mogu podržati ove sektore putem poticanja instalacije sustava za korištenje obnovljivih energije unutar svojih zajednica. Otvaranje novih radnih mjesta pomaže u poticanju gospodarskog rasta, privlačenju ulaganja i jačanju kompetencija lokalnih i regionalnih aktera”, napomenuo je Poldrugovac.
Podsjetio je kako korištenje solarne energije također nudi i brojne društvene prednosti koje mogu poboljšati kvalitetu života stanovnika i stvoriti održiviju i otporniju zajednicu. Lokalne vlasti mogu igrati ključnu ulogu u promicanju korištenja kako bi osigurale da one i njihovi stanovnici generiraju vlastitu električnu energiju i osiguraju samodostatnost.
Potpora javnosti
“U Republici Hrvatskoj, proteklih godina veći je broj jedinica regionalne i lokalne samouprave provodio javne pozive za sufinanciranje izrade projektne dokumentacije ili usluga izvođenja radova na instalaciji solarnih fotonaponskih sustava za građane”, zaključio je Aleksandar Poldrugovac.
S druge strane, po riječima programskog koordinatora Zelene energetske zadruge i upravitelja energetske zadruge ZEZ Sunce Mislava Kirca, prijelaz na obnovljive izvore energije, podrazumijeva, nije moguće provesti bez podrške javnosti, a potpora se može povećati ako se u taj proces uključe i sami građani.
“Gradovi su idealno mjesto za razvoj energetskih zajednica, a gradski krovovi su javno dobro koji trebaju biti na korist građana. Energetske zajednice svojim projektima osiguravaju da lokalno proizvedena energija iz obnovljivih izvora i pripadajuća ekonomska korist ostane unutar zajednice”, naveo je Kirac. Dodao je kako upravo iz tog razloga na javne gradske krovove treba postaviti solarne elektrane koje su u vlasništvu energetskih zajednica, koje okupljaju građane i osiguravaju da se korist zadržava lokalno i među građanima.
Foto: Mislav Kirac, programski koordinator Zelene energetske zadruge
Naime, smatra on, mnogi gradovi u Europi prepoznali su vrijednost ovakvog pristupa pa solarne elektrane na školama i vrtićima u vlasništvu energetskih zajednica, osim što proizvode i koriste obnovljivu energiju, okupljaju lokalnu zajednicu oko vrijednog zajedničkog projekta. Na taj način naši građani i gradovi postaju bogatiji i otporniji na energetske krize. Po njegovim riječima odličan primjer je energetska zajednica u Hrastniku (Slovenija), koja je okupila pedesetak članova i postavila solarnu elektranu na osnovnu školu iz koje će idućih 25 godina dobivati čistu i povoljnu energiju za vlastite potrebe.
“U Hrvatskoj, energetska zajednica ZEZ Sunce okuplja više od 120 članova i razvija solarne projekte na korist građanima i lokalnim zajednicama u cijeloj Hrvatskoj”, podsjetio je Mislav Kirac.
Foto: Solarna elektrana Gradski bazeni Čakovec
Istarska regionalna energetska agencija – IRENA i Zelena energetska zadruga – ZEZ su jedni od partnera projekta ”Dobra energija – Solarna energija za energetsku tranziciju“ kojim je ugrađen 1 MW novih solarnih kapaciteta na 22 javna objekta u Cresu, Čakovcu, Ivanić-Gradu, Istarskoj županiji, Poreču, Puli i Zaprešiću.
Projekt ”Dobra energija – Solarna energija za energetsku tranziciju“ financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.–2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu od 1,1 milijun EUR bespovratnih sredstava u okviru Programa ”Energija i klimatske promjene”.